Vjekoslav Kiš
Datum objave: 11. svibnja 2026.
Kategorija: Naslovna

Školski izlet u Puli i na Brijunima

U srijedu, 6.5.2026. u 8 ujutro, peti razredi naše škole krenuli na dugo očekivani školski izlet. Veselo raspoloženi ukrcali smo se u dva autobusa i krenuli prema Puli. Tijekom vožnje družili smo se, razgovarali, pjevali i uživali u prekrasnom istarskom krajoliku.

Po dolasku u Pulu prvo smo posjetili Aquarium Pula. Najveći je akvarij u Hrvatskoj. Smješten je u 140 godina starim austro-ugarskim utvrdama gdje se već više od 20 godina ističe jedinstveni spoj prirodne i kulturne baštine. Ondje smo imali priliku vidjeti razne vrste morskih životinja, poput šarenih riba, morskih konjića i velikih morskih kornjača. Posebno zanimljivo bilo je promatrati život pod morem i naučiti nešto novo o morskom svijetu Jadrana.

Nakon akvarija uputili smo se prema Pulskoj Areni, jednom od najpoznatijih i najbolje očuvanih rimskih amfiteatara na svijetu. Izgrađen je u 1. stoljeću kada su se u njemu održavale borbe gladijatora i razne javne priredbe. Danas je simbol grada Pule te se koristi za filmske festivale, koncerte i kulturna događanja. Prošetali smo se Arenom i saznali mnogo zanimljivosti o povijesti i životu u doba Rimljana. Nakon toga prošetali smo gradom, razgledavali znamenitosti (Slavoluk Sergijevaca, Dvojna vrata, Augustov hram…) i uživali u ugodnoj atmosferi Pule.

Popodne smo krenuli prema Fažani, odakle smo brodom otputovali u Nacionalni park Brijuni. Vožnja brodom bila je posebno zanimljiva jer smo uživali u pogledu na more i otoke. Po dolasku na Brijune sjeli smo u vlakić kojim smo razgledavali prirodne ljepote i životinje koje tamo žive. Vidjeli smo zebre, jelene, nojeve, slona Lanku,i razne druge životinje, a najzanimljivija je papiga Koki koja ima oko 50 godina. Vidjeli smo Titov auto, slike i poklone… Na Brijunima smo proveli tri sata koja su prošla vrlo brzo jer nam je bilo zabavno i zanimljivo.

Nakon prekrasnog dana puni dojmova krenuli smo prema Matuljima, gdje smo stigli oko 21h. Iako smo bili umorni, svi smo bili sretni jer smo proveli dan ispunjeni druženjem, učenjem i nezaboravnim iskustvima. Ovaj izlet ostat će nam u lijepom sjećanju još dugo vremena.

Monika Pošćić,5.A

Pročitajte još

Zadnji dan nastave

Zadnji dan nastave

Našim osmašima 12. lipnja nije bio samo zadnji dan nastave, već zadnji dan cijelog jednog životnog poglavlja, kraj osnovne škole i oproštaj s poznatim klupama, hodnicima, učionicama i onima koji su ih vodili kroz cijelu pustolovinu - njihovim učiteljima i...

Pročitajte više
/*skripta za Red button - klikabilnost */ /* end of red button */